kus armastus on, tõpranäod?

continue? 9 / 12.06.2006 9:54 / ~glaurung

Järgnevas sissekandes kirjeldatud elamused elati läbi 2006. aasta mai esimeses pooles.

Ainult vähestele omases omnivoorluse meelestuses rabasin ma möödunud nädala keskel pealinna poeriiulilt kaasa Final Fantasy XI: The Vana’diel Collection allahinnatud karbikese.

Teadagi olen ma kõigi MMORPG stiilis mängude suhtes üsna uuendusmeelne ning seega lähenesin ma ka kõnealusele tiitlile entusiastliku suhtumisega. Olgugi, et minevikus on nii mõnigi ebameeldiv üllatus selles liinis ette tulnud, lootsin ma oma ustavalt SQUARE-ENIXilt ometi kvaliteeti.

Kui kibe on pettumus.

Nintendo esindajad rääkisid õigust, kui toonitasid mängude mängimise tempot ja nende alustamise kiirust. Loomulikult, kui laadimisaeg peaks venima kusagile ~30 või rohkema sekundi kanti, hakkab keskmist mängurit närima frustratsioon ja abituse tunne. Kui tore siis, et FFXI puhul seda muret ei ole.

Karbist leiab ostu sooritaja kaks plaati (mängu enese ja kahe lisapaketi installeerimisfailid ühe suure DVD peal ja üks tavaline CD mitmekeelsete mängu manuaalidega), paberitüki käskluste tabelitega ja viis võtmekoodi. Erinevad koodid olid playonline viewer‘i, tetra master‘i ja iga kolme mänguelemendi jaoks.

Sisestades DVD enda masinasse kontrollisin ma korraks vaba ruumi kõvakettal, seda oli üle 8GB ja ma ei kartnud, et mäng sellest rohkem vajaks. Kes minu koduse arvutusmasina arvutusvõimega paremini kursis on, see kehitaks FFXI puhul tõenäoliselt õlgu - et jõuab ära vedada küll. Ometi pani plaadi sisestamisel avanenud autorun menüü mind peatselt kulmu kortsutama (kuna ma olen niigi vana ja kortsus, siis pole see kena vaatepilt). Avanenud menüüs olid järgnevad valikud:

 • Install PlayOnline Viewer
 • Install Final Fantasy XI
 • Install Final Fantasy XI Rise of Zilart
 • Install Final Fantasy XI Chains of Promathia

Ja peale nende veel suur hulk erinevaid viiteid ja muud taolist. Proovides installeerida ainult FFXI sain ma veateate, et eelnevalt tuleb installeerida playonline viewer. Mõeldud, kästud, tehtud, selle installatsioon läks valutult, kiiresti ning uuendamine samuti kärmelt. Playonline viewer on sisuliselt keskkond, kus mängija ennast registreerib, saab endale unikaalse konto ja meiliaadressi, kinnitab oma maksemeetodid jne.

Jätsin tolle esiotsa sinnapaika ja asusin FFXI installatsiooni kallale. Kuna ma tean, et need laienduspaketid on ainult kõrge leveliga mängijate jaoks, siis otsustasin ma neid esialgu ignoreerida ning mängu ennast originaalina katsuda.

FFXI installatsioon kestis kolm tundi, sest plaadi pealt pakiti lahti ja kopeeriti kõvakettale kokku 14 039 faili. Teate, seda on küllalt palju, et muutuda ärritavaks. Ent ma olin kannatlik, tegin endale kohvi ja vaatasin vahepeal muid asju. Kui installatsioon valmis sai, ilmnes, et ma pean hakkama ennast pika ja erakordselt aeglase registratsiooniprotsessiga playonline kasutajaks meldima. Kuigi minu netiühendus on adekvaatne ning tollel hetkel ka täiesti müravaba, kulus iga dialoogiakna vahetusele ~10 sekundit. Sisestan oma vanuse, vajutan next ja ootan kümme sekundit. Sisestan oma nime ja aadressi ja ootan kümme sekundit. Sisestan oma soovitud salasõna ja eraldi salasõna playonline meilikonto jaoks ja ootan kümme sekundit. Ma võin olla kannatlik inimene ja stoilise rahu etalon, aga igal asjal on piirid. Kui ma ~20 minuti pärast olin selle registratsiooniga lõpetanud, topiti mind mingisse arusaamatusse playonline keskusesse, kus saab oma sõprade nimekirju talletada ja hoida, profiili täiendada ja avatari valida (suurest valikust SQUARE-ENIXi enda mängudest), uudiseid lugeda ja nii edasi. Ehk siis sada asja, mille vastu mul mitte vähimatki huvi ei ole. Valisin kiiresti FFXI viite ja ootasin umbes minuti.

Natukese aja pärast alustas FFXI oma automaatset uuendamist, mida ma olingi oodanud. Kuid enne uuendust kontrollis programm kindluse mõttes kõik olemasolevad failid üle. 14 039 faili ja lühim aeg, mis ühe faili kontrolliks kulus, oli sekund. Kui kontroll nelja ja poole tunni pärast lõpetas, alustati uuendatud failide tõmbamist. Tilluke ETA kaunter laadimisprogrammis näitas mulle numbreid 04h:50m:50s. Kell näitas kümmet laupäeva õhtul ja ma läksin vaatama, mis sodi telepurgist tuleb.

Umbes kella kaheks aga oli asi omadega valmis jõudnud ja mind oli playonline’st automaatselt välja logitud. Nagu oligi arvata. Logisin uuesti sisse ja vajutasin tuttavale FFXI nupukesele. Mõni minut hiljem leidsin ma ennast huvitavast content id purchase menüüst. Ehk siis, ma pean maksma eraldi iga tegelase loomise eest, aga selle asemel, et nimetada neid näiteks sõnaga character või avatar, on need hoopis content id‘d. Mõeldud, tehtud, lõin endale segase süsteemi läbi tegelase jaoks sloti, mille hinnaks näidati algusest peale €12.95, aga lõppu jõudes löödi ette €0.0, mis oligi loogiline, aga kusagil varem seda mainitud ei oldud. Kui ma kõige sellega lõpule jõudsin (pooltest asjadest lihtsalt diagonaalselt üle minnes), anti mulle enne mängu alustamist umbes selline veateade: you must install the rise of zilart and chains of promathia expansion packs to play the final fantasy xi vana’diel collection. Või nii.

Tagasi autorun menüüsse, et esmalt valida ühe ja siis teise laienduspaketi installatsioon. Failide arv mängu kataloogis kasvas pärast mõlema paigaldamist ~21 000 juurde. Uuesti sisse logides, uuesti uuenduste juurde jõudes alustas programm uuesti iga faili kontrollimist, kindluse mõttes. Lülitasin monitori välja ja läksin magama.

Hommikuks või pärastlõunaks oli kõik ära uuendatud ning mulle avanes võimalus ennast uuesti sisse logida. Arvuti käitus kummaliselt aeglaselt ning kontrollides jõudsin ma probleemi jälile - minu kõvakettale oli tühja ruumi jäänud ~121MB. Toimetasin mõned suuremad asjad mujale andmekandjatele ning proovisin uuesti sisse logida.

Ei kusagil playonline viewer‘i juures ei leidnud ma mängu graafilise ja muu konfiguratsiooni seadistamise võimalust, see oli ära peidetud hoopis kaugele start menüü alla ning sisaldas endas nii nõmedate nimetustega nuppe, et ma olin sunnitud avama abifaili lugemiseks, mis seadistus annab mulle parema graafilise elamuse ja mis mitte.

Viimaks sisse logides lõin ma endale tegelase, valisin vaikimisi kodulinna ja vaatasin mängusisest demonstratsiooni. Abivalmis NPC astus minu tegelase juurde, palus linnaga tutvuda ning mainis jutu sees, et kui ma soovin kohe minna jahimaadele, siis peaksin ma väljuma läänepoolsest väravast (siinkohal toimus ka kerge kaameraga flyby stseen, kus mulle näidati õiget teekonda kõnealuse väravani). Samuti andis see NPC mulle ühe vautšeri ja palus rääkida mingi naisterahvaga, kes seisis selle vahestseeni ajal vaid mõni samm eemal purskkaevu ääres. Kui vahevideo lõppes, ei olnud seda naisterahvast enam seal. Mis veelgi hullem, ma ei suutnud leida ei mingit logiraamatut ega ülesannete akent, kus näha selle tegelase nime, et teda selle järgi üles leida. Pärast veerand tundi ringi jooksmist ja mõttetute NPCdega rääkimist (kelle jutt oli sisulage ja tarbetu) lõin selle naisterahva leidmisele käega ja otsustasin jahtima minna. Panin oma tegelase kätte algaja mõõga, mis seljakotis vedeles ja leidsin paar küülikut, kes osutusid minuga võrdsel tasemel olema. Ühe küüliku tapmiseks kulus üks minut. Umbes 20 küüliku tapmise järel sain ma ühe leveli juurde.

Ma logisin välja ja käivitasin mängu deinstallatsiooni. ~21 000 faili kustutamine võttis aega kolm tundi.

Ma ei ole siiani aru saanud, kuidas ma oma subskriptsiooni lõpetada saan ja playonline viewer on mu masinas ikka veel alles.

10 Responses to “kus armastus on, tõpranäod?”

 1. fushi Says:

  Ning isegi kaas ei näe asjal kena välja!

  Kaastunne. Ise oleksin 14 039 faili juures asja katki jätnud vast. Pole mul seda püsivust MMORPG’dega jantimiseks, veel vähem nende mängimiseks.

 2. pharoahe monch Says:

  samad sõnad MMOde kohta ja väga vinge artikkel! ma kohe naersin

 3. monn Says:

  parim ülevaade mida ma elusees lugenud olin 8)

 4. Nuxx Says:

  Glaurung tõestas jälle, et ta on Eesti harcore gamerite kunn, cheers, kule ma teen sulle õlle välja kui näeme, kompensatsiooniks või nii. :)

 5. Erick Says:

  No mis ma oskan öelda. Järgmine kord tead paremini ja paned mängu töönädala alguses installima, et saaks nädalavahetusel kätte võtta.

  G. tõmbab probleemsete installidega MMORPGsid ligi nagu magnet. Aga see mõjub ta kirjamuusale hästi. G. oskab väärt materjali puhul nimelt kütkestava filigraansusega bitchida ;)

  P.S. Heelika luges ja naeris. Tervitab :)

 6. Trash Says:

  Hea laupäeva õhtu tõesti. Aga kuidas selle 8 gb kõvaketta ruumiga on ? Kui piraatlusega ei tegele, peaks negu rohkem ruumi olema? He He !!

 7. monn Says:

  Kas Square enix ja Square soft on üks ja sama firma wä?

 8. fushi Says:

  Square Enix on firma mis tekkis Squaresofti ja Enixi ühinemisel 2003-nda aasta Aprillis. Erinevalt muudest firmavahelistest liitumistest (Namco Bandai, Sega Sammy jne) on nemad aga lasknud uuel brändil vanad üle võtta.

 9. Jou Says:

  Njaa…

 10. Rxs Says:

  njah ostsin täna ka sama mängu! ma ei ole jõudnudki nii kaugele et seda mängu ennast näha kuna ajas kopsu üle maksa et pean maksma veel juurde kui plaat oli! oleks varem teadnud oleks ostmata jätnud (play online oli esimene ja ainuke koht kus nutsu taheti) samaas on ju nõme minu arust et kui ostad mängu, maksad ja selleks et saaksid mängu tööle maksa veel ja peale seda kui oled need ära maksnud maksa veel et saaksid mängida! ma ei tea kuidas teiega on aga minule selline asi vapsjee ei lähe peale!