planetarian ~ちいさなほしのゆめ~ / ~the reverie of a little planet~

continue? 9 / 08.11.2005 1:46 / ~fushi

What do you think about the planetarium?
That beautiful twinkling of eternity that will never fade, no matter when
All the stars in all the sky are waiting for you…

Teenindusrobot, kelle omanikud talle Unelus nimeks panid, ärkab kord aastas oma talveunest üles, et juhatada huvilisi planetaariumisse, kus ta hoole ja armastusega juba mitukümmend aastat kõikidele tähistaevast tutvustanud on. Kuid juba mitmendat aastat järjest pole tervet saali täitvad paksu tolmukihi all olevad istekohad inimesi näinud ning alati naeratav android oma vaatemänguga üksi jäänud, sest maailma nagu tema seda teadis mäletada, enam polnud.

Sõda, milles ükski vahend ei olnud liiga ebainimlik, haaras enda alla kogu maakera elava osa ning hävitas selle peaaegu lõplikult, jättes endast maha närbuva looduse, elutud varemetes linnad, väikese hulga inimesi, kes rohkem kui kunagi varem oma instinktidest sõltuvad, ning vihma, mis juba 10 aastat lakkamatult maha sadanud on, tasa ja targu inimkultuuri viimaseid jäänuseid hävitades.

Inimgeneratsioon, kes kasvas üles ümbritsetuna sõjast ja selle järelmõjudest, on õppinud adapteeruma ümbritseva maailmaga, kuid on samas minetanud igasuguse sideme kõige hingelisega, mis sõjaeelset maailma täitis. Inimestel ei ole enam midagi, mida soovida või millest unistada peale iseenda ellu jäämise. Nende hulgas on ka nn. prügikogujad ehk junkerid(1), kes liiguvad linnast linna, otsides kunagiste suurhoonete varemete keskelt eluks vajalikke asju, mida kas ise ära kasutada või kellelegi maha müüa. planetariani minategelane on samuti junker, kes keset järjekordset eksirännakut mööda surnud linna ühte salapärasesse kupliga kaetud hoonesse siseneb ja sealt midagi enneolematut avastab.

Kuna ingliskeelseks tõlgitud visuaalnovelle on ülimalt vähe ning nende kvaliteet ei ole ka tihti kõige parem (või pigem — nende kvaliteet ei ole igale maitsele vastuvõetav), oli planetarian omamoodi õnnistus ning, mis veelgi tähtam, unustamatu kogemus. Lugu noormehest, kes roboti vahendusel mõistab inimnatuuri tegelikku ilu ning leiab elus esimest korda unistades midagi, mille nimel elada, on kirja pandud selge rütmiga (see loeb visuaalnovellides isegi rohkem kui raamatutes) ning voolava sõnastusega, mistõttu keset mängusessiooni pausi tegemine mul isegi mõtteisse ei tulnud. Ning ta on üllatusi täis, kuid nende olemust saab ainult mängides mõista.

Aga asi ei ole ainult sõnades, sest planetarian, sarnaselt ICOle, võlub mängijat igal võimalikul viisil oma kütkestavalt tasasel ning melanhoolsel toonil. Kogu mängus on ainult üks joonistatud tegelane ning lokaalide hulk on samuti väikene, kuid kõik mis olemas on, on joonistatud sõnatuks tegeva filigraansuse ning armastusega, mis teeb peaaegu kõikidele G-Collections‘i poolt lokaliseeritud mängudele silmad ette. Unelus, kelle iga uus ekraanile ilmuv emotsioon oma siirusega otse südamesse tungib ja tahes-tahtmata naeratama paneb, on minu tagasihoidliku (kuid treenitud!) arvamuse kohaselt üks parimaid character-designe üldse. Ning muusika… see, et ma sissekannet kirjutades erinevaid muusikapalu uuesti üle kuulasin on omamoodi kinnitus sellelle, kui hästi muusika mängu hinge tabab ning mõistab, olles samas piisavalt tagasihoidlik, et mitte muutuda ei mängu jooksul ega ka eraldi kuulates liiga pealetükkivaks. Iga lugu tuletab meelde erinevaid momente mängus ja sellega kaasnenud emotsioone, neid tundeid omakorda veelgi laiendades — meloodiad, mida enne unne suikumist hea kuulata on.

planetarian on Key (Kanon, Air) poolt loodud visuaalnovell (või kui väga täpne olla, siis kineetiline novell, ehkki see žanrimääratlus on tingitud ainult tema omandamisviisist), mis ei sisalda endas seksisteene ning mis on seetõttu kõvasti lühem keskmisest erogest (läbitav ühe õhtuga). Ingliskeelse fännitõlke teostas insani, kelle lehelt on võimalik alla laadida patchitud demo ning täisversiooni ingliskeelseks muutev patch. NB! Mängu jooksutamiseks on vajalik muuta Windows jaapanikeelseks, mis ei pruugi olla valutu protseduur. Juhiseid leiab insani kodulehelt.

(1) Boonuspunktid neile, kes teavad (peast!) veel ühte mängu nimetada, mille peategelast junkeriks kutsuti.

3 Responses to “planetarian ~ちいさなほしのゆめ~ / ~the reverie of a little planet~”

  1. ops Says:

    Septerra Core?

  2. glaurung Says:

    Hide Kojima’s Snatcher oli see…

  3. fushi Says:

    A winner is you both!