Mis loom on teraflops?

eject cartridge / 02.11.2005 9:30 / ~hjarg

Ah et mis ma sellest küsin? No uus PS3 on võimeline saavutama 1,8 teraflopise ujukoma millegi. Minul vaesekesel pole aga õrnemat aimugi, mis see on. Aga näe, XBOX360 pakub sellele vastu 48-torulise ujukomade dünaamilise korraldusega torustiku. Veel keerulisem kui PS3-l ning tõesti, ma ei saa sellest sõnakestki aru, olgu see siis eesti, hiina või inglise keeles. Või näe, PS3-l on tuuma kohta 1 VMX vektor, XBOX360 aga vist lööb selle üle, pakkudes ühe tuuma kohta ühe VMX-128 vektori (kokku kolm). Tundub ju vägevam olevat, sest näe, XBoxi omal on nummer taga. See ju peab parem olema? Muidugi aitaks see, kui mul oleks teada, mida kuradit see VMX vektor kujutab… Samas, kui asi samas tempos edasi läheb, löövad Microsofti ja Sony esindajad mõnel avalikul esindusel teatud kehaosad lauale, et lõplikult lahendada see “mul on suurem kui sul” küsimus.

Ah et miks ma sellest kirjutan? Ma tõesti ei tea, äkki konsoolihuvilised uurivad neid parameetreid, saavad vast nendest arugi ja teevad sellest oma järeldused. Mina kui aeg-ajalt Sony-Mircosofti sõda kõrvalt vaatav inimene jään pigem arusaamatuses mõtlema, et on sel tähtsust? Mind pigem huvitaks need mängud, mis sealt välja tulevad- on ka head, on ka huvitavad, on ka piisavad, et mindki konsooliomanikuks teha? Selle asemel pumbatakse pigem süsteemiinfot… Olgem ausad, 1,8 teraflopsi on küll uhke, aga samas ei ütle see mängitavuse kohta midagi.

Ah et miks ma sellest ikkagi kirjutan? Sellepärast, et kahe konsooli riistasuuruse sõjas on ka kolmas, Nintendo Revolution. Kes kipubki pigem rääkima mängudest ja mängitavusest kui riistvarast. Ning kelle uus kontroller tundub huvitav olevat… eks paistab, äkki saab minustki konsooliomanik…

10 Responses to “Mis loom on teraflops?”

 1. fushi Says:

  Satoru Iwata (Nintendo president) oleks su üle uhke, sõdur.

  * saluteerib *

 2. hjarg Says:

  Ah et mind on värvatud? Aga ma ju väärtusetu sõdur, ma pole isegi NES-i või SNES-i omanik olnud. Pole ka piisava koguse fanatismi omanik.

 3. Vabarnamees Says:

  Iga kadett peab kusagilt alustama. Ja sinu puhul oli selleks alguseks NDS, mida vähemalt mina nimetaksin igati korralikuks alguseks!

 4. hjarg Says:

  Jahh, tore jutt küll.. aga ma juba olen PC kindral. On mul vaja karjääris mitu sammu tagasi teha ja kadetiks hakata?

 5. fushi Says:

  Nintendo on nagu religioon pigem, mistõttu hierarhiline struktuur erineb tavapärasest sõjaväest ja sarnaneb millegi laiahaardelisemaga… nagu näiteks kristlusega. See ei ole väga keeruline tegelikult, mistõttu ma seda (lühidalt) lahata püüan.

  Kogu institutsiooni eesotsas on meil Isa, Poeg ja Püha Vaim kelleks on siis vastavalt Hiroshi Yamauchi, Satoru Iwata ning Shigeru Miyamoto (nendin siiski, et viimase olemus erineb kristluse Püha Vaimust üsna paljuski). Nemad istuvad Kyoto valges tellismajas ja määravad näpuviibete ning bändžokeele tinistustega ära milliseid mänge me mängida saame ja tahame.

  Neist allpool asuvad inglid, kellel on mitmeid erinevaid ülesandeid vaja täita kogu süsteemi toimimiseks. Neist inglitest võimsaim on vast Eiji Aonuma, kes haldab Zelda-seeriat, mis on tegelikult teise nimega Uus Testament. Siis on veel näiteks Hirofumi Matsuoka ja Shigesato Itoi, kes pakuvad massidele seda mida keegi väljaspool Nintendot pakkuda ei oska (peale Keita Takahashi, aga see on omaette probleem). Eriklassi kuuluvad aga Kenji Yamamoto ja Kazumi Totaka, muude hulgas, kes kannavad koraalide loomise eest hoolt. Kõik on ülihästi organiseeritud ning nõrkasid lülisid lihtsalt pole.

  Ka on teatud hulk “kadunud” ingleid, nagu näiteks Hirokazu “Hip” Tanaka, Masahiro Sakurai või Gunpei Yokoi, kes erinevatel põhjustel oma sügavamatest sidemetest Nintendoga lahti öelnud on ning oma teed läinud on, erinevate tagajärgede ja tulemustega.

  Maa peal esindavad Nintendot vaimulikud, kelledest tuntuim on Reginald Fils-Aime. Reggie ületamatu karismaatilisus ning hingestatud retoorika paneb iga-aastasel E3-nimelisel religoonide kokkutulekul Nintendo suurpalvusel sadu inimesi minestama. Veel on tähtsad näiteks Perrin Kaplan ning NOE Jim Merrick, kes osavate sõnamängudega rahva meelestatust kontrolli all hoiavad.

  Vaimulikke saadavad loomulikult ka akolüüdid, kes tegelevad peamiselt nintendo.com foorumite administreerimise ning muude suurfoorumite jälgimisega. Nad tegutsevad vaikelt ja ei avalda reeglina oma arvamust sündmuste kohta, vaid kannavad erinevatest kohtadest kogutud infot ette.

  Suur osa järgijatest on tavausklikud, keda võib jaotada laias laastus kolmeks: 1) “tavalised” tavausklikud, 2) hard-core tavausklikud ning 3) vihased fundamentalistid.
  1) “Tavalised” tavausklikud moodustavad umbes poole kõikidest tavausklikest. Nad ei ole teadlikud netosfääris aset leidvatest lahingutest ja naudivad Nintendo mänge eelkõige nende positiivsuse ja kõrge mängitavuse pärast, kuid viimast nad ei teadvusta endale alati. Sina, hjarg kuulud tehniliselt nende hulka.
  2) Hard-core tavausklikud on need, kes hoiavad end kursis netosfääris toimuvaga, osalevad ikka ja jälle lahingutes (nn. flame warides) kuid reeglina ei algata neid. Tüüpiline näide on veebilehe 4colorrebellion.com asutaja ja administraator. Tähtis on ka ära märkida seda, et hard-core-tüüpi Nintendolased on tihtipeale avatud ka teistele religioonidele ning lausa naudivad nende toodangut.
  3) Vihased fundamentalistid on Nintendo õnn ja õnnetus. Nende hea külg on see, et nad on Nintendo nimel valmis enda elust loobuma ning nende üsna suur hulk garanteerib ükskõik millisele tootele vähemalt minimaalse müügiedu. Nende halb külg on aga see, et nad on võimelised ükskõik millist konsoolidiskussiooni muutma sisutühjaks sopasõjaks, teisi religioone äärmiselt labaste solvangute ning sisutute statistikatega maha tehes. Neid kutsutakse tihtipeale ka nintendrone’ideks.
  Keskmine fundamentalist on halvemini informeeritud kui hard-core tavausklikud, sest nad hingavad ainult Nintendo ja Püha Sõja nimel. Ja kui fundamentalist erandjuhul on hästiinformeeritud, siis on tal tavaks fakte omavoliliselt valesti interpreteerida.

  Ka on olemas teolooge, kes administreerivad saite nagu n-siders.com ja nintendo-inside.jp. Nad on reeglina rahulikumad kui hard-core tavausklikud ja ei osale religioonidevahelistes kokkupõrgetes aktiivselt, kuid erinevalt akolüütidest avaldavad nad nende konfliktide kohta vahel avalikult oma arvamust ning erinevalt tavausklikest haldavad nad tohutuid, süstematiseeritud infohulkasid.

  Langenud ingli rolli täidab terve Sony kogum, kes algselt Nintendoga koos mestis oli, kuid mingi moment temast lahku lõi, et oma teed minna ja lõpuks ka Nintendo vastu mitmete allapoole vööd löökidega sõdida. vaimne liider on Ken Kutaragi, kelle põrgumasin PlayStation Nintendo konsoolikuninga troonilt kukutas.

  Lisaks sellele ohustab Nintendot ka välistuulte poolt kohale toodud konsoolikuninga troonile pürgiv Microsoft, kelle kapitalismivaimustuses loodud masinad inimeste hingi väikese kirikumaksu eest XBox Live’iga puhastavad.

  Lisaks on olemas ateiste, kes ei ela ei MS’i ega Sony sõna järgi, kuid kes kirglikult vihkavad Nintendot. Nemad on need, kes soovivad ja tihtipeale ka usuvad, et Nintendot ootab üsna pea SEGA saatus ehk siis konsoolibisnesist lahkumine ja puhtalt mängude loomisele kontsentreerumine. Nad on sama agressiivsed ja ignorantsed kui enamik vihaseid fundamentaliste, üksikute eranditega.

  Ka on olemas üksikuid vanausklikke, kes peale hommikusi ringutusi oma NEC’i või SEGA või mõne muu konsooli auks ühe lõhnaküünla põlema panevad. Nemad on kõikide sektide liikmetest kõige sõbralikumad (v.a. NEO GEO-järgijad, kes on VÄGA KURJAD), sest nad on leppinud sellega, et nende religioon ei tõuse enam tippu. Erandiks on üksikud fanaatilised SEGAlased.

  Loodetavasti on see abiks edasisel orienteerumisel Nintendo valdkonnas.

 6. fushi Says:

  Ehk siis ( poindini jõudes ) su PC-kindrali staatus on mõneti tähtsusetu Nintendo hõlma all.

 7. ops Says:

  Kõige rohkem meeldivad mulle nendest eri tüüpidest vist NEO GEO-järgijad, sest nad on väga kurjad. Teada on fakt, et hästi kurjad tüübid võivad olla väga coolid nagu näiteks Darth Vader ;)

 8. erick Says:

  Teema enese (XBOX360 võimsus vs. PS3 võimsus) juurde naastes peaks mainima, et hetkel on olukord suhteliselt kummaline. Tuleb välja, et see 1,8 TERAFLOPS jõudlus, mida Sony mainis, on suhteliselt laest võetud arv :/

  PS3 südameks on CELL , mis on küll CPU kohta ülimalt võimas, aga mille jõudlus piirdub 218 TERAFLOPSiga (P4 3.0GHz paneb sellele vastu 7 TERAFLOPSI näiteks). RSX graafikakiip, mis telliti nVidialt, põhineb omakorda GeForce 7800 arhitektuuril ja on seetõttu kevadeks moraalselt vananenud. isegi enne, kui konsool müügile jõuab. Levinud arvamus on, RSXi maksimaalne jõudlus võib küündida vaid 150 TERAFLOPSini, sest 7800 GTX teeb ise vaid umbes 100 TERAFLOPSi ringis. Tekib küsimus: kuhu ülejäänud 1400 TERAFLOPSi kadusid?? Meie seda ei tea ja ilmselt Sony ise ka mitte :P

  Igal juhul - PS3 CPU on võimsam kui selle graafikakiip.

  XBOX360 puhul on lood täpselt vastupidi. Selle masina korpuses eluneb 3 IBM PowerPC arhitektuuril põhinevat CPU-d. Hiljuti selgus, et tervelt neist 2 on eraldatud graafikakiibi vajaduste rahuldamiseks, ning 1 jääb developeride võimekates kätes muid ülesandeid (nagu füüsika) täitma. Xenos chip, mis hakkab XBOX 360-ne graafikat vedama, on aga loomult tõeline LOOM. Piisab sellest, kui öelda, et 720p resolutsioonil (PC inimeste jaoks on see 1280×720) on 4x antialiasing kättesaadav TASUTA - pane peale, ja FPS ei lange grammigi. 48 ‘toru’, mis võivad sõltuvalt vajadusest protsessida kas piksleid või geomeetriat, tagavad selle, et grammigi selle kiibi jõudlusest ei lähe raisku. Tööefektiivsust lubatakse 95% kanti, parimad videokaardid piirduvad hetkel vaid keskmiselt kuni 60% efektiivsusega.

  Siit tulenebki huvitav dilemma. Kas heade mängude tegemiseks on vaja järjest kaunimat graafikat või… hoopis midagi muud? Kui Sony’l pole veel selge, mis see ‘muu’ täpselt olema peaks, siis on neil küll viimane aeg hakata mõttetalguid pidama, sest puhtalt graafikalisest aspektist on nad juba enne oma toote launchi konkurendist umbes põlvkonna jagu maas….

 9. hjarg Says:

  Aga ikkagi, mis loom on teraflops?

 10. ops Says:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Teraflops