Kodupruul kuubikule

continue? 9, press start / 22.01.2006 22:19 / ~Vabarnamees

1. Origins

On paar väga kindlat põhjust, miks mööduva põlvkonna mängukonsoolidest just Gamecube’il ei õnnestunud Eestis jalgu alla saada; miks esimese õhinaga poodidesse toodud mängud ja lisaseadmed jäidki sinna tolmu koguma (et neli aastat hiljem 75% võrra alla hinnatult õnnelike entusiastide ostukorvi jõuda); miks esimesele lainele praktiliselt ei järgnenudki uusi heade mängude partiisid; miks mujal maailmas suuri koguseid müünud „Metroid Prime” või „Wind Waker” kodumaiste tarbijateni ei jõudnud või miks „Resident Evil 4” saabus Kaubamajja alles jõuludeks 2005 (muidugi mitte kuubikule).

Seekord ei peatu ma pikemalt ühe teatud Eesti mänguturul faktilist monopoli nautiva maaletooja ennasthävitaval impordipoliitikal, mille kohaselt paisati tuimal näol lettidele kümneid peamiselt Electronic Artsi toodetud ja äraproovitud litsentsidega (Harry Potter, The Terminator, Lord of the Rings, James Bond, NBA, FIFA jne) halastamatult koormatud tooteid - selle asemel, et tarnida poodidesse antud konsoolile ainuomaseid ja mujal maailmas häid müügitulemusi näidanud mänge. Samuti pole mul isu lahata seika, et kuubikule pole tehtud ei GTAd ega Halot. Mõlemad tegurid mõjutasid kindlasti Nintendo lustilaeka kurba saatust, ent otsustava surmahoobi andis hoopis miski muu:

Nimelt ei ole Gamecube sugugi piraadisõbralik masin. Teadaolevalt otsustas alati omapäi rändav Nintendo oma esimesele „laserplaadi”-põhisele konsoolile pressida mänge 1,5 GB-stele mini-DVDdele. Plaadid on konsooli korpuse ülemise osa kaudu pealtlaetavad ning tavaline DVD-toorik sinna ei mahu, tee või tina. See lihtne tõsiasi koos valmistaja tavapärase tugeva rõhuga häkkimiskindlale arhitektuurile mõjutas otsustavalt kuubiku piraat- ja kodupruuli-scene’i eksistentsi – õigemini, selle pikaaegset täielikku puudumist.

Ei ole mõtet salata, et keskmine eestlasest konsooliomanik ei osta eriti usinalt mänge. Pigem läheb ainus summa, mida ta oma hobi huvides lisaks konsooli/lisaseadmete hankimisele valmis kulutama on, mõne agulimaja keldrikorrusel asuva “mängukeskuse” jootekolbidega askeldavale personalile. Hiljem väljub tema kukkur taskust üksnes selleks, et regulaarsete vahedega muretseda järgmine 50- või 100-plaadine DVD-torn. On ilmne, et säärasele “kliendile” ei ole ontlik kuubik olnud tõsiseltvõetavaks investeeringuks. Vähemalt mitte esialgu…

2. Softmod

Alles paar aastat pärast konsooli müügiletulekut osutusid Sonic Teami MMORPG „Phantasy Star Online Episode I&II” GCN-versiooni läbimõtlematult paljulubavad võrgukonffimisvõimalused esimeseks lootuskiireks eksperimenteerimishuvilistele. Nimelt võimaldas mäng kasutajal oma suva järgi määratleda IP-aadress serverile, millega kuubiku võrgukaart “välismaailmaga” ühendust võtab. Ei kulunud eriti kaua aega, kuni võrguavaruse helged pead mõistsid, et nõnda saab omavahel ühendada PC ja GCN ning ühest teise kõiksugu andmeid saata. Selle meetodi üksikasjadega (mida ka allakirjutanu siiani edukalt kasutab) saab lähemalt tutvuda siin.

Veel aasta-poolteist hiljem ilmusid saadavale erinevad modchip’id (põhjalik ülevaade leheküljel modthatcube), samuti elasid softmod-võimalused läbi tormilisi arenguid - Dateli legendaarse “Action Replay” ja üksnes Jaapanis pooleksperimentaalselt müügile lastud SD-mälukaartide adapteri koosmõjul muutus võimalikuks programmide jooksutamine otse kuubiku mälukaardipesas istuvalt SD-kaardilt (vt ka detailseid juhiseid).

Ning nüüd, aastal 2006, kus uus põlvkond konsoole on juba saabunud või peagi saabumas, jõuab Gamecube’i scene lõpuks olukorrani, mis konkureerivate konsoolide puhul juba ammu rutiiniks: ilmunud on esimesed mälukaardile salvestamist ja ROMide DVDlt käivitamist toetavad emulaatorid ning multimeediarakendused, kuubikule porditakse Linuxit ja muid, vähetuntumaid OSe. Laiema publiku jaoks kahtlemata hiljavõitu, entusiastide jaoks aga pole kunagi liiga hilja.

3. Homebrew & emulation

Parim vahend, mida olen siiani leidnud Gamecube’i softmod‘imiseks, on GCOM. Selle autoriks on kodanik varjunimega SoftDev, kes peale alternatiivBIOSide progemise on leidnud mahti portida kuubikule ka mitmeid asjalikke emulaatoreid, nt SNES9x (SNES), Hu-Go! (PC Engine / TurboGrafx 16) ning FCE Ultra (NES). Kõik kolm toimivad täiesti korralikult, mille tõestuseks järgnev madalakvaliteediline koduvideo softmod‘ist, GCOM-st ja SNES9x-st aktsioonis (klipp on .mov-formaadis, suurus ~55 MB, paremklõps alloleval pildil ja Save Link As…):

Ehkki tuhandete ROMidega mini-DVDd sisustaksid edukalt ära ka kõige nõudlikuma mängugurmaani õhtu, ei püsi “kodupruulijate” (legaalne) ja “puskariajajate” (pigem illegaalne) tähelepanu üksnes retromängudel. Oli ju vaid aja küsimus, mil kiirelt kasvavad võimalused kuubiku igakülgseks mudimiseks viivad kellegi mõttele, et ka Gamecube’i kohta peaks saama hõigata “aga see mängib mp3sid ka!”. Nüüd võib iga seni alaväärsuskompleksi all kannatanud kuubikuomanik seda uhkelt teha, sest tema käsutuses on mfe, GC-Linuxi baasil toimiv MPlayeri front-end. Peale mp3de saab selle abil täiesti edukalt ka videofaile nautida (taas .mov, suurus ~25 MB).

4. Future Perfect?

Ma ei kahtlegi, et nende esimeste pääsukestega kuubiku scene‘i hiline õitseng ei piirdu ning et tuhandetes kodudes on praegusel hetkel valmimas veelgi ambitsioonikamaid projekte, tõestamaks maailmale, et “inetu pardipoeg” on suureks saanud ja plaanib tiibu sirutada. Kavatsen tema lennu lõpuni kaasa teha.

18 Responses to “Kodupruul kuubikule”

 1. Q Says:

  eriti hea tekst! ebayst adapter leitud (super mega rare paistab seal olevat kohustuslik tekst, mida selle vidina tutvustusse panna) ja vast kuskil nädala pärast läheb siis katsetamiseks :)

 2. Vabarnamees Says:

  Kui pead silmas võrguadapterit, siis loodan, et sul on ikka see algupärane “PSO Episode I&II”, mitte “PSO Episode I&II Plus, mille puhul Sega saatusliku apsu kärmelt välja korjas. Igal juhul edu sulle ja kui hätta jääd, siis saada mulle meil, äkki oskan nõu anda. Sul see eelminegi veel saatmata. :D

 3. Null-P2ike Says:

  huvitav, kas eestis keegi seda viperi asja teeks…

 4. ops Says:

  Milleks seda Viperi chipi kui saab ka selle SD kaardi adapteriga asjad korda aetud.

 5. fushi Says:

  Miks videotes narrateerimist pole :((((( Ma nii ootasin, et onu Olgeri kõmisev hääl meid valgustama hakkab :((((

  OUJEEE ACE WO NERAE!!!!! LEMMIK!!!!!!!! ROCKMAN X 3 UOO

 6. Vabarnamees Says:

  Kui publik nii tungivalt nõuab, siis edaspidi võib-olla teen häält ka videotes (oo jaa, neid tuleb veel!). Seekord lihtsalt lasin pildil enda eest rääkida.

 7. fushi Says:

  JESSSS!

  Häält on vaja! Eriti tahaks ma kuulda neid hääli mis sa teed ROCKMAN X3E mängides!

 8. Vabarnamees Says:

  Vaevalt et ma kunagi elus enam Rockman X3 mängin. :) Ehkki, mine sa tea…

 9. fushi Says:

  Mis poosetamine see siis selline on, videoga :(((((( Lasid mängu ainult selleks käima et näidata et sul midagi pükstes on või :((((

 10. Vabarnamees Says:

  Hah, ei. Lasin mängu käima sinu jaoks, fushi! Ma ju tean, et sa ei saa Rockmanist kunagi küllalt. Mõtlesin, et päästan su päeva niiöelda. Säh sulle siis heategu… :(

 11. fushi Says:

  Tegid küll päeva! Aga… mängida tuleb ka!

  Dadum. Kuubikute uute võimaluste valguses tahaks ma ka teda, aga GBA Playeriga mudeleid ei näikse enam eriti kusagil saada olla. Ohjah.

 12. Vabarnamees Says:

  Uuteks võimalusteks Gameboy Playerit vaja ei ole. Ja midagi annab siiski ju ette võtta.

 13. PeZ Says:

  kahju et ma nii laisk olen et boxi softmodida ei viitsi. super emumasin oleks see :(

 14. Q Says:

  kui kuubikust rääkida, siis kas kellegil on kogemusi gc wireless pultidega? oleks nagu vaja, aga ei tea millist valida. Üks logitechi (oli vist?) pult on mul ps2-l olnud kunagi ja see läks mingi kuu ajaga segi, center positionis hakkas vasakule kiskuma keset mängu..

 15. Null-P2ike Says:

  wavebird ofkoors

 16. PeZ Says:

  jah, Wavebird olevat THE wireless controller
  http://www.videogamesplus.ca/product_info.php?cPath=21_69&products_id=1023

 17. zero-san Says:

  küsimus laiale ringile, kas sd-kaart+Ar kombo võimaldab ka pal konsooli omades ntsc backupe mängida? Kui mitte, kas siis seda regioonivabaks tegevat plaati saab sellisel juhul kasutada?

 18. Vabarnamees Says:

  Ma ei näe põhjust, miks mitte.